Dywany tureckie – co warto o nich wiedzieć?

Turcja jest prawdziwym królestwem dywanów, a dywany tureckie od wielu lat są uznawane za najwspanialsze na całym świecie. Można wyróżnić tureckie dywany różnego rodzaju, z różnymi wzorami, w wielu kolorach oraz oczywiście w różnych cenach. 

Historia dywanów tureckich

Trudno stwierdzić, kiedy dokładnie zaczęto tworzyć dywany w Turcji. Niektóre źródła podają, iż tradycja oraz geneza wytwórstwa dywanów w Azji Środkowej sięga aż neolitu. Z uwagi na dostępność rozległych terenów oraz bogatą roślinność, z której można było tworzyć unikatowe tkaniny obszar ten był idealnym do rozwoju tego rzemiosła. Na początku tureckie dywany były użytkowane do ocieplania namiotów. Następnie zaczęły pełnić także funkcje ozdobne i zaczęto stosować je jako elementy funkcjonalno-dekoracyjne.

Moda na dywany klasyczne

Warto wiedzieć, że dywan turecki to aktualnie jedna z najbardziej pożądanych oraz najchętniej nabywanych pamiątek z Turcji. Można dostać różnego rodzaju dywany, w tym na przykład wiązane. Są one tkane za pomocą specjalnego węzła tureckiego, za pomocą którego każdy węzeł jest doczepiony do dwóch nitek osnowy. Należy wspomnieć także o węzłach perskich, które są mniej trwałe i delikatniejsze niż tureckie, ale nadają wyjątkowo subtelny efekt i doskonale sprawdzają się w przypadku lekkich, wątłych roślinnych tkanin. Dywany tureckie wiązane składają się z czterech charakterystycznych części, w tym części głównej, części wewnętrznej, obramowania wewnętrznego oraz obramowania zewnętrznego. Popularne są także dywany tureckie tradycyjne tkane zwane także kilimami. Są to dwustronne oraz lekkie wykłądziny, które zachwycają kolorami uzyskiwanymi z naturalnych barwników pochodzenia roślinnego. Najczęściej czerwień uzyskuje się ze skórki granatu, czerń z liści orzechowca, natomiast zieleń jest robiona z wywaru z liści winorośli. Warto wiedzieć, iż coraz częściej podczas produkcji dywanów tureckich sięga się także po barwniki i materiały syntetyczne, które zapewniają bardzo dobrą jakość, trwałość i efektowny wygląd.