W gąszczu pościelowych propozycji

Czasami ciężko jest odnaleźć się we wszystkich propozycjach producentów pościeli. Wybór jest ogromny i podczas zakupów można dostać kolorowego zawrotu głowy. Jednak są standardy, dzięki którym kupimy komplet pościeli na miarę swoich potrzeb.

pościel 160x200Podział ze względu na wielkość

Pościel 160×200 cm to najpopularniejszy rozmiar kompletów dla młodzieży i dorosłych. Poszwa na dużą kołdrę małżeńską to 220×200 cm. Do wyboru mamy również niemowlęcą i dziecięca pościel 60×120 cm, 90×120 cm, 100×135 cm lub inne oscylujące w tych granicach, do długości kołdry 140 cm.

Podział ze względu na rodzaj materiału

Najczęściej dostępne są różnego rodzaju warianty tkanin bawełnianych, które ze względu na posiadany splot mają różne właściwości. Do wyboru mamy pościel z kory, bawełnianą, z bawełny satynowej, flanelową, jersey bawełniany, satynę, jedwab, mikrofibrę, frotte, polar. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela.

Podział ze względu na rodzaj zapięcia

Poszewki na poduszki oraz kołdrę mogą posiadać zamek lub guziki. Wygodniejsze są zamki, ponieważ nie odpadają, nie gniotą i błyskawicznie można je zapiąć. O ile pościel 160×200 i mniejszą łatwo zapiąć guzikami, to większy wariant będzie wymagał trochę więcej cierpliwości.

Podział ze względu na rodzaj zdobienia

Komplety pościeli mogą być jednokolorowe, jednak na ogół kuszą nas przepiękne kolorowe wzory. Najpopularniejsze są pościele szyte z tkanin ze wzorami wykonanymi maszynowo. Ekskluzywną opcją jest materiał ręcznie malowany lub haftowany