Powietrzne pompy ciepła Split – czym się wyróżniają?

Powietrzne pompy ciepła są coraz częstszym rozwiązaniem w kontekście domów jednorodzinnych. Pozwalają one na ogrzanie całej powierzchni, a także podgrzanie ciepłej wody użytkowej, wykorzystując jedynie energie cieplną pobraną z powietrza. Obecnie na rynku wyróżnia się zarówno powietrzne pompy ciepła Split jak i Monoblok. Te pierwsze cieszą się jednak znacznie większym zainteresowaniem. Wobec tego, czym one się wyróżniają?

Powietrzne pompy ciepła Split – jakie są ich wyznaczniki?

Powietrzne pompy ciepła Split różnią się od systemów Monoblok pod względem konstrukcji. W tym przypadku, składa się ona z dwóch modułów. Jeden z nich zostaje zamontowany na zewnątrz danego budynku, a drugi – analogicznie – w jego wnętrzu. Pierwszy moduł powietrznych pomp ciepła Split posiada wbudowany wentylator, sprężarkę, zawór rozprężny oraz parownik. Z kolei drugi z modułów jaki posiadają powietrzne pompy ciepła Split wyposażony został w skraplacz, pompę obiegową oraz podgrzewacz. Pomiędzy modułami dochodzi do przepływu czynnika gazowego. Ze względu na sposób montażu, powietrzne pompy ciepła Split cechuje znacznie mniejsze ryzyko zmarznięcia czynnika chłodniczego w układzie.

powietrzne pompy ciepła split

Czym powietrzna pompa ciepła Split jest droższa od Monoblok?

Powietrzne pompy ciepła Split są często wybierane właśnie ze względu na ich cenę. Nie da się bowiem ukryć, że ich zakup będzie o wiele mniejszym wydatkiem w porównaniu do pompy Monoblok. Niemniej jednak warto tu zauważyć, że powietrzne pompy ciepła Split wymagają dodatkowo podłączenia instalacji chłodniczej, co może wpłynąć na szybkość, a także na cenę samego montażu. Podłączenie instalacji chłodniczej do powietrznej pompy ciepła Split wymaga zatrudnienia doświadczonego specjalisty. W przypadku pompy Monoblok nie ma zaś takiej konieczności.