Jak wybrać idealny stół rozkładany?

Aranżacja wnętrz oraz wybór odpowiednich mebli to dość trudne zajęcie. Wymaga ono bowiem starannego dobierania poszczególnych elementów w harmonijną i spójną całość. Wybierane meble powinny być jednak nie tylko estetyczne, ale muszą być również bardzo funkcjonalne. W tym przypadku warto wspomnieć choćby o stołach rozkładanych: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-rozkladane/

Jak wybrać stół rozkładany?

Stół umieszczony w kuchni czy w jadalni nie jest jedynie zwyczajnym meblem. Przy nim to bowiem celebrowane są chwile spędzane w rodzinnym gronie. Jego wybór powinien być zatem zawsze starannie przemyślany. Brać należy wówczas pod uwagę ilość dostępnego wolnego miejsca, rodzaj materiału czy stylistykę mebla. W przypadku stołów rozkładanych należy również zwrócić uwagę na płynność i niezawodność pracy zastosowanego mechanizmu.    

Gdzie warto ustawić stół i na jaki mebel warto się zdecydować? 

Jak wybrać stół rozkładany? Otóż, wybór i zakup konkretnego stołu zwykle podyktowany jest ilością dostępnego miejsca. W dużych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się stół owalny. Tego typu mebel jest bardzo efektowny, lecz zajmuje dużo miejsca. W mniejszych pomieszczeniach warto stawiać na stoły prostokątne lub kwadratowe, które z powodzeniem można dosunąć do ściany. Podczas planowania aranżacji wnętrza należy jednak pamiętać o konieczności pozostawienia wolnej przestrzeni koniecznej dla wygodnego zajmowania miejsca przy stole. W przypadku stołów rozkładanych należy również zwracać uwagę na ich gabaryty po powiększeniu. Takie powiększenie wielkości blatu odbywa się za pomocą różnego rodzaju dostawek montowanych za pomocą specjalnych wsporników na brzegach blatu oraz elementów chowanych w szufladach. Szuflady te mogą być umieszczone w centralnej części stołu lub znajdować się na jego brzegach. Poza tym, mechanizm rozkładania blatu może być obsługiwany ręcznie lub automatycznie.      

Na jakie inne elementy stołu warto zwracać uwagę?

Poza kształtem, wielkością stołu oraz rodzajem zastosowanego mechanizmu warto zawracać uwagę również na rodzaj użytego materiału. Stoły mogą być wykonane z drewna. Są wówczas trwałe i bardzo uniwersalne. Poza tym można je z powodzeniem odnawiać w razie potrzeby. Stoły wykonane z laminatu są odporne na wilgoć oraz odkształcenia. Są one również zwykle nieco tańsze niż produkty wykonane z litego drewna. Stoły mogą również posiadać elementy ozdobne wykonane z innych materiałów, w tym na przykład metalu. Takie stoły znajdują zastosowanie w nowoczesnych pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym. Styl ten czerpie inspiracje z pomieszczeń dawnych fabryk przemysłowych, a więc idealny mebel powinien być dość masywny i musi posiadać widoczne śruby i nity.    

Jak skomponować stół z danym wnętrzem?

Podczas aranżacji wnętrz należy zwracać uwagę na elementy wykończeniowe i stylistykę poszczególnych przedmiotów. Do wnętrz utrzymanych w klimacie skandynawskim pasować zatem będą stoły, które wykonane są z jasnych i naturalnych materiałów. Powinny być one pozostawione w kolorze naturalnego drewna lub malowane na odcienie bieli i szarości. Meble w stylu skandynawskim powinny mieć proste formy i ograniczoną ilość ozdób. Stoły w stylu glamour cechować powinien z kolei błysk i szyk. Taki mebel może zatem posiadać elementy wykonane choćby ze szkła lub metalu.